A Scrabble és Wordfeud játékok szótárának használata
Scrabble – milyen eszközök lesznek a segítségünkre a játék közben?
A Scrabble az egyik legnépszerűbb szójáték a világon. Nincs min csodálkozni – a szabályok egyszerűek, és a lehetőségek tárháza széles. Bárhol, bármilyen alapkészletből, kortól függetlenül játszhatjuk (ekkor csak megfelelően kell kiválasztani a szókészletet). A szavakat akár egy papírra is vethetjük, tehát nem szükséges maga a társasjáték sem! Ebben a cikkben megadjuk, mi a hasznos eszköz, mely eszközzel fejleszthetjük a készségeinket.
Scrabble – mi a játék lényege?
A 90-es években a nappalikban, konyhákban, szinte mindenhol mindenki Scrabble-t játszott. Az Alfred Butts építész által kitalált játékot szinte mindenki játszotta, és még mindig ötletes alternatívája a társaságban töltött időnek. A játék alapján számos más szójáték is készült – szinte mindenhol a világon játszanak szóalkotási játékokat, akár egy darab papírra felírva őket.
A játékkal megfelelő edzést biztosíthatunk az agysejtjeinknek, levezethetjük a feszültségünket, utazás közben elűzhetjük az unalmat, vagy egyszerűen kellemes időt tölthetünk a szeretteinkkel. A szavakat gyerekek is alkothatják. Ilyen módon gondoskodunk arról, hogy bővítsék a szókincsület és nem szokványos módon gondolkozzanak. Csupa előnnyel jár ez a játék!
Scrabble – hogy rakjuk ki?
Ebben a játékban a legjobb az, hogy … nincsenek szabályok. Az új szavakat tetszésünk szerint rakhatjuk ki: betűk átrendezésével, visszafelé olvasással, felhasználva az alapszó összes betűjét, vagy csak egy párat. Fontos, hogy a szabályokat rögtön az elején határozzuk meg – ekkor elkerüljük az esetleges félreértéseket és vitákat.
A Scrabble-t minimum 2 és maximum 4 játékos játszhatja. Az új, rendelkezésünkre álló betűkből kirakott szavakat le kell tenni, hozzá kell kapcsolni a már táblán lévő szavakhoz. Az nyer, aki a betűkhöz hozzárendelt pontokból többet szerez meg. A legjobban keresett szavak azok, amelyeket a többi, már táblán lévő szavakhoz kapcsolhatunk. Ekkor sok pontot szerezhetünk anélkül, hogy túl sok betűt használnánk fel.
A játék alapverzióját egy személy is játszhatja, amikor a többiek nem érnek rá. Elég elővenni egy papírt, felírni egy szót, pl.: EGYETEM és újabb és újabb szavakat kirakni hozzá.
Scrabble – a szógenerátor helyettünk dolgozik!
Néha nehéz kitalálni egy szót a rendelkezésünkre álló betűkből. Lehet, hogy ez egy pillanatnyi szellemi gyengeség, vagy pedig nehéz betűket húztunk ki. Ilyenkor érdemes segítségül hívni egy-egy okos eszközt, alkalmazást, melyek az interneten díjmentesen elérhetők. Itt konkrétan a szógenerátorra gondolunk. Keresőként működik – elég beírni a rendelkezésünkre álló betűket (a sorrend nem számít) és kikeresni azokat a szavakat, melyek a megadott betűkből kirakhatók.
Ez nem minden, más szókeresők is a segítségünkre lehetnek, amennyiben például az anagrammák érdekelnek minket. Nem mindegyik szó teszi lehetővé a megalkotásukat, ezért ha már hosszabb ideje gondolkozol eredménytelenül, nézd meg az anagrammatorral, hogy nem egy kivételre akadtál-e.
A fentebb leírt eszközök nemcsak válaszlehetőséget, egyben kiváló megoldást is jelentenek arra, hogy leellenőrizhesd a létrehozott szó helyességét és a Scrabble játékban való alkalmazási lehetőségeit.
Nehezen beépíthető betűket tartalmazó szavak
Attól függetlenül, mennyire vagy gyakorlott játékos, néha a magyar nyelvre jellemző betűket tartalmazó szavakat nehezebb kirakni. Itt például ilyenekre gondolunk:
- é-betűs szavak,
- ü-betűs szavak,
- ó-betűs szavak,
- ő-betűs szavak,
- á- betűs szavak.
Első pillantásra úgy tűnik, hogy az ezeket a betűket tartalmazó szavakat nem nehéz kitalálni, játék közben azonban minden máshogy fest. Ilyenkor jön jól a már említett Scrabble szótár vagy a szógenerátor segítsége.
Mi is szívesen adunk tanácsokat, ezért lentebb olyan betűket tartalmazó szavakat listázunk, melyek a nehezebb kategóriába sorolhatók.
É-betűs szavak:
- ék
- pékség
- játék
- szék
- kék
- pöszeség
- ezért
- segítség
- nehéz
- érdek
- kivétel
- bevétel
- játékos
- mély
- téboly
- tévedés
- egész
- igény
- szegény
ü-betűs szavak:
- ügynök
- ücsörög
- ügyfél
- külügy
- különc
- különleges
- üzlet
- külső
- küldetés
- küldemény
- bütyök
- tehetetlenül
- üzem
- üzenet
- üzenő
- süllyesztő
- sün
- süppedés
- sürget
- sürgölődik
- sürgösségi
- püspökség
- pünkösd
- püré
- merül
- különben
- különbőzet
- kürt
- kürtős
- küszködil
y- betűs szavak:
- yale,
- yeti,
- yorkshire,
- yuppie,
- ypsilon,
- ylid,
- yacht,
- yachting,
- yakuza,
- yale,
- yam,
- yamaha,
- yamasze,
- yang
- ylang-ylang
ó-betűs szavak:
- fotó
- dugó
- vágó
- borító
- szótár
- ólom
- mosógép
- szárító
- ostromló
- ószövetség
- ósdi
- osztódás
- szorzótábla
- nagyító
- borító
- adószám
- fordító
- óra
- ordó
- kórház
- megbódul
- borzasztó
- olló
- kópia
- kópé
- lóg
- kiadó
- újságíró
- karó
- jóga
- jód
- jóféle
- jócskán
- jóságos
- indító
- buzdító
ő-betűs szavak:
- őrség
- mentőszolgálat
- fizető
- kő
- sző
- lő
- kellő
- szellő
- törlő
- törölköző
- pihenő
- nevelőnő
- nevetős
- nővér
- őriz
- őröl
- őszül
- ősember
- őzike
- őzagancs
- őzgida
- őzgerinc
- szőrtelen
- szőnyeg
- szülő
- szőlő
- szőlőtő
- szőrmekabát
- szövődmény
- szövőnő
- tő
- bővül
- bővítés
á- betűs szavak:
- ábrázol
- árnyék
- kárbecslés
- kártya
- tároló
- sztár
- számítógép
- telefonál
- dukál
- állás
- munkavállaló
- táblázat
- virágzik
- házasít
- tálca
- áruló
- csodás
- csokoládé
- állat
- dekád
- dékánság
- bátorság
- butaság
- gázosítás
- elgáncsol
- árpa
- árvíz
- eltartás
- távcső
- távolság
- nyáj
- kapitányság
- guggolás
- károsult
- határ
- átirat
- hártya
- csinál
- járkál
- járás
- bírál
Ezek nagyszerű példák arra is, hogy ez a játék helyesírás gyakorlására is tökéletes, akár az annyira sok gondot okozó ly vagy j helyes használata területén! Itt néhány példa látható:
- pálya
- gólya
- pólya
- lyuk
- moly
- fáklya
- szeszély
- király
- sirály
- súlyzó
- elsősegély
- komoly
- uszály
- tűzhely
- gereblye
DE:
- szója
- szíj,
- hajó,
- háj,
- haj,
- héja,
- tuja,
- tojás,
- kaja,
- játék.
- tej
- nyáj
- jácint
- fejléc
- május
Amint látható, a nehéznek hitt betűket tartalmazó szavakat is minden gond nélkül előkereshetjük a fejünkből. Ha mégis gondunk lenne vele, segítségül hívhatjuk az internetet. Érdemes megemlíteni, hogy a szógenerátor nemcsak lengyel nyelven működik – segítségével angol nyelvű szavakat is alkothatunk. Ez is egy jó módszer arra, hogy új, idegennyelvű szavakat tanuljunk!
Egyéb ajánlott Scrabble-val kapcsolatos webhelyek: