A Scrabble és Wordfeud játékok szótárának használata
Anagramma – mi ez? És miért olyan fontos a Scrabble játékon kívül is?
A szójátékok rajongóinak (szó szerint és metaforikusan) ismerniük kell ezt a kifejezést. Ha szereted a Scrabble-t, de még sosem találkoztál ezzel, akkor most jól jegyezd meg, és a következő játék során használd ki. Derítsd ki, mi az anagramma és miért olyan fontos a szójátékoknál. Ebben a cikkben olyan érdekes anagramma példákat találsz, melyeket könnyedén felhasználhatsz az életben, és nemcsak a baráti társaságban folytatott játék közben! Kész állsz egy kis fejtágításra? Akkor kezdjük!
Anagramma – mi ez?
Az a feltételezésünk, hogy az építéshez mindig érdemes jó alapokat lerakni.
Kezdjük innen – nézzük, mit jelent az anagramma. Ez a fogalom görög eredetű, és a pontos jelentése BETŰ FÖLÖTT (ana és gramma). Ez egy olyan szó, mely a betűk és szótagok áthelyezéséből keletkezett. Szavakon kívül lehet mondat vagy kifejezés is.
A Wikipédia szerint az anagrammákkal kapcsolatban az alábbiak is elérhetők:
- stenoanagramma,
- egzoanagramma,
- endoanagramma.
Az anagramma a legegyszerűbb formájában a betűk sorrendjének megfordításán alapul, és visszafelé olvasva értelmes szót ad pl.:
- élet – étel
- kapu – kupa
- karó – róka
- lakó – kóla
- papi – pipa
- rost – sort
- satu – utas
A nyelvünkben rengeteg anagramma található.
Némelyik online szótár szerint az anagramma a szójátékok egy fajtája, melyben az értelmes szavak vagy mondatok betűinek sorrendjét úgy változtatjuk meg, hogy az eredmény szintén értelmes szó vagy mondat lesz.
Érdekesség, hogy a betűkből alkotott anagrammát a találmányokról szóló információk kódolására használták. Ismert és kedvelt szerzők anagrammák segítségével alkottak maguknak álnevet. A szavakon kívül akár egész mondatok is működhetnek anagrammaként:
- Vak tyúk is talál szemet. – Lyukas lakást víz temet.
- Olcsó húsnak híg a leve. – E hús híg lecsónak való.
Ha meg szeretnéd nézni, hogy jól értetted-e a fenti definíciót, próbáld meg a saját neved betűit újraalkotni egy értelmes szóban, vagy gyárthatsz magadnak álneveket. Biztosak vagyunk benne, hogy jót mulatsz majd és az agysejtjeid hálások lesznek ezért a tornáért.
Anagramma – kérdéses helyzetek, melyek sokba kerülnek …
Az anagrammák alkotása jó játék lehet. Sajnos, ahogy egy vetélkedő azonban sok gondot okozhat! Képzeljük el, hogy a vetélkedő során az alábbi kérdés hangzott el:
Melyik szó a „meszel” anagrammája?
a) szellő; b) szemle; c) leszel; d) szellem?
Na, tudjátok a választ? Az anagrammákkal való játék nemcsak szellemi torna, sosem lehet tudni mikor hasznos lesz…
Itt csak megsúgjuk, hogy a Szellemi játékok enciklopédiája szerint az anagramma az alapszó betűiből alkotott szó/szavak, melyekben nem szükséges az összes betűt felhasználni. Így már minden világossá válik, nemde?
Anagramma – példák, melyeket akár játék közben is felhasználhatsz!
Az anagrammák alkotása az egyik legnépszerűbb szójáték. Ahhoz, hogy az új szavak örömének átadja magát, nem kell gyakorlatilag semmi, csak egy papír, toll…. és józan ész. Az utóbbival viszont néha problémák vannak.
Ha van kedved anagrammákat alkotni, de nincs ötleted, itt vagyunk a segítséggel! Az alábbi példákat azonnal felhasználhatod játék közben vagy memorizálhatod őket és a megfelelő pillanatban előveheted.
Anagramma – példák:
- alszik – szikla
- állat – által – talál – tálal
- botor – robot
- drága – gárda
- dráma – madár
- durva – udvar
- egres – sereg
- eresz – rezes
- karom – marok
- kavar – vakar
- kelet – telek
- keret – retek – teker
- komor – korom
- köret – körte – törek
- lakás – sakál
- lemér – remél
- lenéz – zenél
- radon – ronda
- süket – tüske
- takar – tarka
- vetél – vétel
- csákós – ócskás
- darázs – szárad
- eltesz – letesz – szelet
- gyanít – nagyít
- legény – lényeg
- meszel – szemel – szemle – zsemle
- kaland – lankad
- szagol – szolga
- állapot – lapátol
- étkezik – tekézik
- kertész – kétszer
- lenézés – zenélés
- motolla – oltalom
- ránevet – veterán
- tisztel – zsilett
- aktuális – kiutalás
- kényszer – szekrény
- kolostor – rostokol
- merészel – sérelmez
- nyelvész – szelvény
- kelletlen – lelketlen
- szorgalmi – grimaszol
Fentebb olyan anagrammákat ismertettünk, mely nagy népszerűségnek örvendenek, és különböző szójátékok- és társasjátékok során felhasználhatók.
Érdemes megemlíteni, hogy nem mindegyik szóból készíthetünk anagrammát. Ha játszani szeretnétek, de hosszabb időn keresztül nem sikerül új szót kitalálni – lehet, hogy éppen egy olyan kivétellel találkoztatok, melyből nem lehet anagrammát alkotni!
Anagrammator – ha a fejtörés nem segít…
Ahogy korábban is írtuk, a szavak betűinek átrakása egy olyan játék, melyet magunk is játszhatunk szellemi edzésként, vagy akár nagyobb társaságban is. Ha a társaságba barátokat hívunk meg, nyereménnyel is felturbózhatjuk a hangulatot!
Aki sokat szenved, és nem tud semmit sem kitalálni, hasznára válnak az ügyes eszközök. Az anagrammator az egyes szavak anagrammáit mutatja meg. Ingyenes, interneten elérhető alkalmazás, mely kereső módjára működik. A kezelése nagyon egyszerű, és a használata örömet és elégedettséget szerez. Különböző szűrők állíthatók be rajta, és az általunk kitalált szó anagrammáit a szoftver egy másodperc alatt rendelkezésünkre bocsátja.
Ez egy jó módszer arra, hogy bővítsük a szókincsünket, ami nemcsak a legkisebbek számára hasznos. Szavakkal dolgozol és szeretnél előrejutni a munkádban? Ismerd meg jobban az anagrammákat!
Anagramma – összegzés
A cikk a szójátékok rajongóinak szól, akik nemcsak mindennapos szórakozásra vágynak, de szellemi edzésre is. Reméljük, hogy az általunk bemutatott tartalom érdekes és informatív volt.
Tudjuk már, mi az anagramma, és hogyan használhatjuk kellemes időtöltésre, unaloműzésre, baráti összejövetelek kellékeként. Ráadásul megtudtuk, hogy az anagrammák segítségével gyorsan és kényelmesen leellenőrizhetjük, hogy az alapszóból milyen szavakat alkothatunk és ilyen módon bővíthetjük a szókincsünket vagy akár nyereménnyel is gazdagodhatunk a játék végén.
Az online anagrammator hasznos lehet azok számára, akik szeretik a Scrabble-t vagy akik az idegennyelv tanulásának új formáit keresik. Ahogy látható – az alkalmazást többéle módon lehet használni!
Talán keresztrejtvényeket készítesz? Próbáld ki ezt az ingyenes online keresztrejtvény készítőt – Puzzle Maker.
Vagy talán keresztrejtvényeket fejtesz meg? Nézd meg a szabad weboldalt, amely segít megoldani bármely keresztrejtvényt https://mots-croisés.fr/.
Ha lengyel nyelven fejtesz meg keresztrejtvényeket, ajánljuk ezt az oldalt https://krzyżówka.pl/.
Szeretsz Scrabble-t játszani? Próbáld ki ezt az egyedi eszközt a győzelemhez minden játékban – Tricher au Scrabble.
Vagy talán szükséged van a szövegben lévő szavak megszámolására? Ezt megteheted a Conta Parole segítségével.
Szavakat és betűket is megszámolhatsz a Contador de Palabras segítségével.